NfSen

CO JE NFSEN

NfSen je nástroj, který graficky zobrazuje informace, sesbírané pomocí protokolu NetFlow z aktivních síťových prvků jakou jsou například routery, firewally, nebo switche. Sesbírané informace třídí například podle protokolu (TCP, UDP, atd.), nebo podle toho zda vás zajímá pohled přes počty paketů nebo spíše objem dat. Sesbíraná data jsou zobrazena přehledně do grafů z kterých je možný si vybrat detail a data zkoumat hlouběji.

HLAVNÍ VLASTNOTI

  • Využívá se otevřený protokol NetFlow, který je velmi rozšířeným standardem pro mnoho síťových zařízení od různých výrobců.
  • Zachycuje historii dění v síti a díky tomu je možné i několik měsíců zpětně zkoumat co se v síti dělo.
  • Díky grafům s různými časovými obdobími dává možnost snadného srovnání toho, jestli to co se momentálně děje v sítí nevybočuje z normálu (dění v dřívějších obdobích).
  • Snadné odhalení anomálie v síťovém provozu.
  • Možnost detailního pohladu na zvolené časové období s možnostmi filtrování a třídění statistických informací o provozu v síti.

DOPORUČENÍ

Nástroj NfSen vřele doporučuji mít nainstalován každému, kdo provozuje nějakou počítačovou síť a v síti má zapojen alespoň jeden prvek, který umí protokol NetFlow. Pokud se neděje nic neobvyklého, tak se můžete občas pro zajímavost podívat jak vypadá provoz v síti. Ale pokud se začne dít něco neobvyklého až velmi podivného, tak je to jeden z mála nástrojů, který vám pomůže zjistit co se děje. Bez takovéhoto nástroje jste totiž úplně slepí a nemáte ani představu co se vám honí ve vaší vlastní síti.