Dohled znamená mít přehled

Jedině díky dobrému monitoringu můžete bez větší námahy získat perfektní přehled o tom co se děje s vašimi zařízeními ve vaší síti. Pokud nemáte aktivní automatizovaný monitoring, tak nevíte co se děje dokud vám někdo nezavolá s tím, že mu něco nefunguje. Vy pak mnohdy ve stresu a pod tlakem dalších volajících řešíte problém, kterému se dalo předejít a vyřešit ho elegantně dříve než mohl nastat a nebo dřív než ho někdo objeví.

Jako krásný příklad lze uvést například monitorování volného místa na discích. Pokud na síťovém disku dojde místo, uživatelé začnou vyvolávat, že se jim nedaří uložit jejich dokumenty a po vás chtějí, aby jste to vyřešili nejlépe ihned. Ještě horším případem je, když dojde místo na některém ze systémových disků serveru a server začne být nestabilní a nebo se dokonce zhroutí a přestane poskytovat služby.

Těmto případům se dá předejít snadno tím, že aktivní monitoring pravidelně sleduje volné místo na discích a varuje administrátora dříve, než volné místo klesne pod kritickou úroveň. Díky tomu má administrátor dostatek času problém řešit a uživatelé se o takové věci nikdy nedozvědí.

Přijde vám to jako úsměvný a primitivní příklad? Ano je to natolik primitivní záležitost, že je až s podivem, jak často se stává 🙂 . A pokud zrovna nedochází místo na discích, tak je přetížený procesor zaseknutou službou a nebo je málo paměti RAM a server swapuje jak o život. Čím banálnější záležitost tím častěji se tyto problémy opakují.